Spoločnosť EXTERIER SVK, s.r.o. je certifikovaný partner pre predaj a montáž ​výrobkov Ž​alúzie NEVA 

Čo vás čaká pri montáži vonkajších žalúzií na novostavbe

Ak dom iba rekonštruujete alebo chcete vonkajšie tienenie nainštalovať na už hotovú stavbu, väčšinou sa nevyhnete viditeľným schránkam nad oknami, do ktorých sa žalúzie vyťahujú. Pri novostavbách máte ale možností viac a box, do ktorého sa žalúzie vyťahujú, môžete napríklad šikovne schovať pod fasádu. Prečítajte si, čo všetko obnáša montáž vonkajších žalúzií na novostavbu a ako sa na ňu pripraviť.

Do novostavby zvoľte montáž pod fasádu

Spôsobov montáže vonkajších žalúzií existuje niekoľko. Vychádzajte z toho, v akom stave je vaša stavba a podľa toho zvoľte:

• montáž pod krycí plech – ideálne riešenie pre dodatočnú montáž na rám okna alebo do stavebného otvoru, horný profil žalúzií aj paket lamiel sa schovajú pod lakovaný plech, • montáž na fasádu – využíva sa vtedy, keď technológia stavby nedovoľuje montáž pod fasádu či krycí plech, žalúzie sú potom predsadené pred oknom a upevnené priamo do fasády, • montáž pod fasádu – montéri žalúzie umiestni do pripraveného priestoru vo fasáde, vďaka tomu je akékoľvek kotvenie, horný profil aj vodiace lišty žalúzií skryté.

Práve posledný spomínaný spôsob montáže je ideálny pre novostavby. Jeho výhodou je, že najmenej ruší vzhľad domu a neuberá priestor pri výhľade z okna. Je však potrebné s vonkajším tienením počítať a stavbu na inštaláciu žalúzií vopred pripraviť.

Tienenie začnite plánovať už v projekte

Ak viete, že chcete dom zatieniť, s plánovaním nečakajte. Už vo fáze projektu si rozmyslite, aké tienenie chcete a prispôsobte tomu stavebné práce.

S voľbou tienenia vám pomôže stavebný projektant, ktorý žalúzie doplní aj do stavebnej dokumentácie.

Keď začnete tienenie riešiť už v projekte, vyhnete sa zbytočným dodatočným úpravám alebo ďalším nákladom pri dokončovaní stavby:

• Včas zaistíte elektrické prívody – to je kľúčové, ak chcete mať žalúzie na motor. Keby ste na elektroinštaláciu nemysleli, museli by ste rozvody dodatočne dosekávať. • Vyriešite detaily umiestnenia a predídete potom zložitému vymýšľaniu, ako žalúzie na stavbu umiestniť. Vyhnete sa tiež vzniku tepelných mostov vo fasáde. • Vopred doriešime všetko okolo inteligentného ovládania celého domu.


Čo vás čaká ďalej krok za krokom

Myslite na to, že príprava na inštaláciu žalúzií začína ešte pred zateplením domu a dokončením fasády.

1. Ak máte kvalitne spracovaný projekt, stavba je na montáž žalúzií pripravená. Vyberte si kvalitnú montážnu firmu, ktorá sa o inštaláciu postará – dajte na dobré referencie a odporúčania. Stretnite sa s odborníkmi z montážnej firmy priamo na stavbe – všetko zamerajú a spoločne doriešite posledné detaily. V tejto fáze si ešte môžete rozmyslieť typ alebo farbu žalúzií, ktoré na dome chcete. 2. Posledným krokom je montáž. Vo firme Vonkajšie žalúzie NEVA na montáž pod fasádu väčšinou používame ISO-Kastl – na mieru vyrobený kryt z purenitu, ktorý sa hodí do akejkoľvek stavby a výrazne uľahčí následnú montáž. Práve do neho sa schová motor i lamely. 3. Ak firma používa ISO-Kastl, počítajte s tým, že žalúzie namontuje v dvoch krokoch s dlhším časovým odstupom. Najprv montážnici na hrubú stavbu nainštalujú podomietkové schránky (ISO-Kastl) a akonáhle remeselníci dokončí fasádu, až potom nainštalujú žalúzie.

„ISO-Kastl odporúčame kombinovať s našimi sendvičovými doskami, ktoré uľahčia zapustenie vodiacich profilov žalúzií do fasády. Vďaka tomu získate kvalitne pripravený priestor okolo okna, do ktorého ľahko nainštalujete vonkajšie žalúzie. Výsledkom bude nielen estetické, ale najmä funkčné riešenie,“ vysvetľuje produktový špecialista Jan Gajdoš.

Ak sa žalúzie pod fasádu nezmestia, môžete zvoliť aj montáž pod krycí plech, ktorý sa nakoniec pretiahne omietkou. Na montáž si ale vždy zavolajte odborníkov – obráťte sa napríklad na niektorého z našich partnerov. Zaručí vám, že tienenie bude nainštalované dobre a všetko bude bez zbytočných problémov.